АктуалноБългарияЕвалаЗабравеният градНовини

Отлично запазена и експонирана римска баня в нов хотел в Пловдив

Вила Флавия ни предлага да погледнем директно в миналото и да се пренесем в света на древен Рим, умело преплетен със съвременни удобства и неповторим дух

Близо 10 години – точно толкова време отнема на собствениците на най-новия бутиков хотел в Пловдив – Вила Флавия, за да достигнат крайния етап по дейностите на отваряне. Когато отначало закупуват старата сграда, нямат твърдото намерение там да посрещат туристи и гости на града. Обмислят също и дали да не я превърнат в офиси, или да я разпределят на отделни апартаменти.

Започвайки дейностите обаче, се натъкват на истински уникална находка – отлично запазено помещение от голям комплекс римски терми. То вероятно се намира и под съседните постройки в западна, южна и северна посока и е свързано по някакъв начин с Римския стадион.

Това откритие допълва картата на непознатия Пловдив от миналото, тъй като за първи път се попада на такъв обект в тази част. Досега в града са били известни само още две подобни зони – до Бингото (бившето кино Балкан) и до училище Йоаким Груев, сега гимназия по битова техника.

Във Вила Флавия находката е отлично запазена и много добре експонирана, като наред с впечатляваща архитектура, тя изненадва и с уникалната си инсталация за отопление – хипокауст. Това е название на известна от векове система, чиято конструкция и до ден-днешен се използва в някои решения за жилищно отопление. За целта са разкрити подподови колони от зидани тухли и стените, между които циркулира топъл въздух от предварително обособени огнища. Те директно пренасят топлината към малък басейн в центъра. В дясната част през стъклени отвори на пода може директно да надникнете в тунелите, които вероятно са се използвали от персонала за поддържане на топлината в сградата.

Цялото пространство около археологията е оформено с грижа към всичко разкрито и умело я вплита в интересна зала, която може да бъде използвана за организиране както на семейни тържества, така и за коктейли, представяния на книги, музика и всякакви културни мероприятия в тесен кръг.

Малкото вътрешно дворче пък служи за сцена, на която са експонирани оригинални колони от находката и заедно с нея е презентирана красива съвременна скулптура, изобразяваща пътя от Античността с начупените и накривени стъпала в най-долната част, през стара градска къща с равно подредени стъпала и нагоре  към бъдещето и надеждата. Закътано откъм улицата, то е като истински оазис, в който посетителите на вилата ще могат да отдъхват след разходката из Пловдив.

В началото най-новата забележителност под тепетата ще е достъпна само за гостите на хотела, но с нетърпение очакваме специални събития и възможности, когато при определени условия и в малки групи всеки от нас ще може да се пренесе в древен Рим и да види още една частица от античния Филипопол.

На горните етажи на впечатляващата сграда попадаме в уютния съвремен свят на удобствата, като само някои от елементите ни напомнят, че буквално се разхождаме върху хиляди години история.

А от откритата тераса пред нас се разкрива една от най-невероятните гледки в целия град и изобщо не преувеличаваме. Надписът PLOVEDIV, Джаковата къща и с поглед, реещ се на високо над покривите на къщите, кацнали в подножието на хълма – на покрива на Вила Флавия определено е лесно да се почувстваш лек, свободен и далеч от цялата шумотевица на града. Стъпил гордо върху историята, но и политнал устремено към бъдещето!

източник: lostinplovdiv.com

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

6 коментари

  1. Добро представяне (почти както КараКАЛИНКА) ала най-важното е да се отбележи достойно и с уважение името на Автора на добре свършената работа.

    Обикновено споменават и Строителя / ите.

    Както впрочем четем за къщата с куличката, че не е на Луко Балабан, а на арх. Стефан Джаков. Не е Почетен Съселянин, но все пак

  2. Така трябва да се подхожда към богатството на древния ни град – с отдаденост и уважение!

    Сградата отгоре също е станала прекрасна след реконструкцията!

    Дано стане достъпно и за хората от града под някаква форма!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина